مشکلات ناباروری مردانه
مقالات علمی

راههای افزایش قدرت باروری مردان

مشکلات باروری گریبانگیر هر ذوجی در کره ی خاکیست. جدیدترین آمارها نشان میدهد که از هر 6 ذوج حداقل یک ذوج با مشکلات ناباروری مواجهند، این در حالیست که در هر سه ذوج حداقل مشکلات یک ذوج به کمبود قدرت باروری مردانه مربوط میشود.

با اینحال راههای افزایش قدرت باروری مردان کم نیستند و الگوهای مختلفی وجود دارد که میتوان با تکیه بر آنها شانس باروری را افزایش داد.

در حال حاضر میتوان قدرت باروری را با مصرف یکسری از مکمل ها و البته رژیم های خاص غذایی افزایش داد. با ما باشید تا در ادامه این موارد بررسی کنیم.

ناباروری مردانه چیست؟

اصولا به مردانی نابارور گفته میشود که توانایی تولید مثل (بچه دار شدن ) را ندارند و این موضوع از طریق آزمایشات پزشکی محرز میگردد. ناباوری یک خطر برای بچه دار شدن است و در واقع با این حالت شانس زاد و ولد ذوجین کاهش شدید پیدا میکند.

دلایل ناباروری در مردان متفاوت است و ممکن است از یک ضعف قدرت جنسی گرفته تا کیفیت مایع منی در این فرآیند دخیل باشند. در اینجا چند نمونه از هر کدام آورده شده است:

 • میل جنسی : تمایل مرد به برقراری رابطه ی جنسی را نشان میدهد و میتوان با یک غذای محرک نیز به این خصوصیت دست یافت، حتی مکمل هایی نیز در صنعت داروهای جنسی موجودند که میتواند اشتیاق به رابطه را بی نهایت افزایش دهد( مثل قرص وایمکس).
 • مشکلات در نعوظ : در این حالت آلت تناسلی مردانه به میزان استانداردی شق و راست نمیشود یا اینکه مرد قادر به حفظ نعوظ خود نیست و مثلا در پرتاپ اسپرم ها به داخل رحم به مشکل میخورد.
 • قدرت اسپرم ها : قدرت اسپرم ها از لحاظ سرعت پرتاپ سنجیده میشود و اگر این مورد به مشکل بخورد میتوان آنها را به اسپرم های مرده تشبیه کرد و مرد دست به دامان روش های خاصی برای قدرت گیری خواهد شد. شاید یک مکمل جنسی بتواند کمک کننده باشد.
 • سطح تستوسترون : این به هورمون های مردانه مربوط است که مسئول اصلی ساخت و ساز اسپرم ها هستند.

ناباروری می تواند دلایل متعددی داشته باشد و ممکن است به ژنتیک، سلامت عمومی، تناسب اندام، بیماری ها و آلاینده های رژیم غذایی بستگی داشته باشد.

علاوه بر این، یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مهم است. برخی از غذاها و مواد مغذی نسبت به سایرین با مزایای باروری بیشتری همراه هستند. در اینجا 8 روش علمی برای افزایش تعداد اسپرم و افزایش باروری در مردان آورده شده است.

1.مکمل D-aspartic acid مصرف کنید

اسید دی آسپارتیک (D-AA) شکلی از اسید آسپارتیک است، نوعی اسید آمینه که به عنوان مکمل غذایی فروخته می شود. نباید آن را با اسید ال-اسپارتیک، که ساختار بسیاری از پروتئین ها را تشکیل می دهد و بسیار رایج تر از D-AA است، اشتباه گرفت. D-AA عمدتاً در غدد خاصی مانند بیضه ها و همچنین در منی و سلول های اسپرم وجود دارد.
شاید سخت بتوانید این نسخه را در ایران پیدا کنید ولی دانستن این مورد کافیست که چیزی شبیه به قرص سمنکس و اسپرمکس است.
شواهد کنونی نشان می‌دهد که مکمل‌های D-AA ممکن است باروری را در مردان با سطح تستوسترون پایین بهبود بخشد، در حالی که به طور مداوم مزایای اضافی در مردان با سطوح نرمال تا بالا ارائه نمی‌دهند. تحقیقات بیشتری برای بررسی خطرات و مزایای طولانی مدت مکمل های D-AA در انسان مورد نیاز است.

2.ورزش کردن یکی از راههای افزایش قدرت باروری مردان

امروزه اکثر مشکلات مرتبط با سلامتی که انسانها را درگیر خود میکند بر اساس ورزش نکردن است! اگر بدانید نقش ورزش در بهبود روحیه و سبک زندگیه شما چقدر اهمیت دارد از همین فردا برایش زمان مهمی را در نظر میگیرید.

ورزش کردن عاملی برای افزایش سطح تستوسترون بدن است و مردان بی تحرک معمولا از نشانه های مردانگی پایینی رنج میبرند که در نهایت با مشکلات ناباروری همراه میشود.

برای افزایش قدرت باروری مردان مصرف یک مکمل جنسی همگام با ورزش های روزمره بسیار توصیه میشود و هیچ پزشکی را نمیتوان سراغ گرفت که به شما بگوید ورزش نکنید!

ورزش کردن حد و مرزی برای مردان نابارور دارد پس سعی کنید با شدتی معمولی جهت ریشه کن کردن ناباروریتان ورزش کنید.

3.ویتامین c کافی دریافت کنید

راههای دریافت این ویتامین بسیار حیاتی، کاملا راحت است و میتوانید آن را به شکلی خوراکی و یا با مکمل های خاصی دریافت کنید.

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C ممکن است باروری را بهبود بخشد.

استرس اکسیداتیو زمانی است که سطح گونه های فعال اکسیژن (ROS) به سطوح مضر در بدن می رسد. زمانی اتفاق می‌افتد که دفاع آنتی‌اکسیدانی بدن به دلیل بیماری، کهولت سن، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده‌های محیطی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

4.استراحت کرده و سطح استرس هایتان را کاهش دهید

استرس ها دقیقا حس خوب را از فرد سلب میکنند و از او علاوه بر اینکه یک فرد غیر اجتماعی به بار می آورند همچنین میتوانند سطح سلامتی بدن را نیز کاهش دهند.

راههای کاهش استرس کاملا راحت است مثل پیاده روی روزه مره، خواندن کتاب و یا مدیتیشن.

ما بارها در هادی طب عنوان کرده ایم که استرس شما را بیمار میکند خصوصا بیمار جنسی.

راههای افزایش قدرت باروری مردانه
درمان های مخفی برای مشکل ناباروری مردانه

5.مطمئن شوید که ویتامین d کافی را دریافت میکنید

یکی از ضروری ترین ویتامین های مورد نیاز بدن ویتامین D میباشد که براحتی میتوان آن را از طریق محیط، خوراکی ها و برخی از مکمل های مخصوصی دریافت نمود.

شخصی که ویتامین D پایینی دارد از سطح ناکافیه تستوسترون ها نیز رنج میبرد.

ویتامین D می تواند برای باروری مردان و زنان مهم باشد. این ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

6.شنبلیله بخورید

این سبزی را اکثر کدبانوهای ایرانی در غذاهایشان سرو میکنند. شاهکاری گیاهی که میتواند منجر به افزایش سلامتی جنسی در مردان و حتی زنان شود.

بر اساس مطالعات صورت پذیرفته مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن، مکملی که از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی ساخته شده است، به مدت 6 هفته میل جنسی، عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

7.زینک کافی دریافت کنید

مکمل هایی که حاویه روی هستند باعث سلامتیه غلضت تستوسترون در مردان میشوند.

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف وجود دارد.

روی یک ماده مغذی ضروری است که بدن ما نمی‌تواند آن را تولید یا ذخیره کند. به همین دلیل، ما باید از آن را از طریق رژیم غذایی خود به طور دائم تامین کنیم. روی در بسیاری از فرآیندهای بدن ما نقش دارد، از جمله:

 • فرآیندهای ژنی
 • واکنش‌های آنزیمی
 • عملکرد ایمنی
 • سنتز پروتئین
 • سنتز DNA
 • التیام زخم
 • رشد و تکامل

8.ریشه ی ماکا

ماکا از گیاهان چلیپایی است؛ بنابراین به خانواده بروکلی، گل کلم، کلم و کلم پیچ تعلق دارد. پرو سابقه طولانی در استفاده از این گیاه را برای مصارف دارویی دارد. قسمت اصلی خوراکی این گیاه، ریشه آن است که زیر زمین رشد می کند. این گیاه در چند رنگ وجود دارد، از سفید تا سیاه.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ریشه ماکا می تواند باروری را در مردان افزایش بدهد. بررسی اخیر خلاصه ای از یافته های پنج مطالعه در این زمینه است. این بررسی نشان داده است که ماکا کیفیت مایع منی را در مردان نابارور و سالم بهبود می دهد. یکی از مطالعات روی 9 مرد سالم انجام گرفت. بعد از مصرف ماکا برای چهار ماه، محققان میزان و کیفیت اسپرم آنها را بررسی کردند. ماکا می تواند میزان تولید اسپرم و کیفیت آن را ارتقاء دهد، بنابراین باروری در مردان افزایش می یابد.

جمع بندی در مورد راههای افزایش قدرت باروری مردان

ناباروری در حالی که بنظر شبیه به یک بدشانسی میرسد اما همیشه اینگونه نیست و شیوه ی زندگی یک مرد و چالش های عمیقی که در سنین جوانی برایش رخ میدهد میتواند در شکل گیری این بیماریه شایع تاثیر گذار باشد.

راه حل های گفته شده میتواند پلی باشد که به سمت درمان ناباروری. اگر نیازمند تمرین و خوشبینی خواهد بود اما باید باور داشت که در حال حاضر موارد گفته شده بخشی از بهترین درمان های موجود بر اساس تحقیقات مهم علمی هستند.

تمرکز برای بهبود یک بیماری همیشه میتواند نتایج حیاتی را بهراه داشته باشد.


جمع آوری شده در بخش سلامت داروخانه هادی طب

منابع مهم : healthline.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

4 دیدگاه

 • علی

  سلام آقای دکترمن بیماری دیابت دارم ۲۵ ساله خودم هم ۴۲ سالمه مشکل ناباروری دارم پانزده ساله بچه دار نمیشیم دکترهم رفتم آزمایش هم دادم تعداداسپرم خوبه ولی کم تحرک هستش تحرک اسپرم خیلی ضعیفه چکارکنم من ممنون میشم راهنمایی بفرماییدچه دارویی بخورم ازفکرزیاداسترس هم گرفتم باتشکر

  • haditeb

   با سلام بدین منظور داشته های درمانی ما قرص های سمنکس و اسپرمکس هستند که اکثرا افراد رو به نتایج مطلوبی میرسونن در کنار اینها میتونید از قرصی نظیر داپوکستین و همچنین جینسینگ نیز بهره ببرید.

 • مجید فریدونی

  سلام ببخشید من اسپرم من خیلی کم میادش و سرعت پاشیدن نداره باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *