واریکوسل چیست
مقالات علمی

بیماری واریکوسل در آقایان

ابتلا به بیماری واریکسول در مردان و البته قشر جوان جامعه به چشم میخورد. این بیماری به حدی مهم است که حتی میتواند جلوی زاد و ولد را بگیرد. در بیماری واریکوسل جریان مستقیم خونی از بیضه ها به سمت پمپاژ قلب تقریبا از کار می افتد و در چنین حالتی رشد بیضه ها متوقف و اندازه آنها کوچک میشود. لازم به توضیح است که بیشتری این اتفاقات در سمت چپ بیضه ها رخ میدهد.

شایع ترین سن ظهور واریکوسل دوران بلوغ پسران میباشد. بیشتری توصیه ها برای درمان بیماری واریکوسل حول محور جراحی میچرخد.

علائم واریکوسل چه هستند؟

واریکوسل را باید در سمت چپ کیسه بیضه شاهد باشید، با اینحال هیچ علامت و علائم خاصی را شامل نمیشود. با اینحال موضوعات زیر میتوانند خبر از بروز واریکوسل بدهند:

  • درد. رنج یا ناراحتی مبهم و دردناک هنگام ایستادن یا اواخر روز بیشتر محتمل است. دراز کشیدن اغلب درد را تسکین می دهد.
  • توده ای در کیسه بیضه. اگر این بیماری به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است توده ای مانند “کیسه کرم” در بالای بیضه قابل مشاهده باشد.
  • واریکوسل کوچکتر ممکن است برای دیدن خیلی کوچک باشد اما با لمس قابل توجه باشد.
  • بیضه ها با اندازه های متفاوت بیضه آسیب دیده ممکن است به طور قابل توجهی کوچکتر از بیضه دیگر باشد.
  • ناباروری. برخی از واریکوسل ها در کیفیت اسپرم های مردانه تاثیر منفی میگذارند با اینحال خوشبختانه همه ی واریکوسل ها منجر به ناباروری نمیشوند.
درمان واریکوسل
واریکوسل‌ها وقتی بزرگ‌تر می‌شوند که رگ‌های plexiniform plexus در ناحیه کیسه بیضه بزرگ شوند.

چه زمانی باید برای درمان واریکوسل به پزشک مراجعه نمود

برخی از افراد هستند که خوشبختانه بصورت سالانه در تست های سلامتی شامل سلامتی جنسی شرکت میکنند. در این حالت اگر پزشک تشخیص دهد که مشکلی ممکن است در آینده رخ دهد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

برخی از بیماری ها بصورت پنهان رخ میدهند و یکی از دلایل مهم سهل انگاری فرد در چک و بررسی های سالانه است.

پزشکان همیشه به افراد توصیه میکنند که در آزمایشهای سالانه شرکت کنند تا میزان دقیق سلامتیه آنها مورد تحلیل قرار گیرد.

پیشگیری بهتر از درمان است، چنانچه واریکوسلی قبل از بروز دردها تشخیص داده شود مهار آن ساده خواهد بود.

ما علائمی را در پاراگراف قبلی لیست کردیم که در صورت بروز احتمال فرد ملزم به حضور در مطب های پزشکی خواهد بود.

بخوانید » 10 دلیل که میگوید قهوه بخورید

علت دقیق واریکوسل ناشناخته است

بیضه ها خون غنی از اکسیژن را از دو شریان بیضه دریافت می کنند – یک شریان برای هر طرف کیسه بیضه. به طور مشابه، دو ورید بیضه نیز وجود دارد که خون تخلیه شده از اکسیژن را به سمت قلب برمی گرداند. در هر طرف کیسه بیضه، شبکه‌ای از سیاهرگ‌های کوچک (شبکه پامپینی‌فرم) خون فاقد اکسیژن را از بیضه به ورید اصلی بیضه منتقل می‌کند. واریکوسل بزرگ شدن شبکه پامپینی فرم است.

یکی از عوامل مؤثر ممکن است عملکرد نادرست دریچه‌های داخل وریدها باشد که هدف آن حفظ حرکت خون در جهت درست است. همچنین، ورید بیضه سمت چپ مسیر کمی متفاوت از ورید راست را دنبال می کند – مسیری که احتمال بروز مشکل در جریان خون در سمت چپ را بیشتر می کند. هنگامی که خون ضعیف شده از اکسیژن در شبکه وریدها پشتیبان می شود، آنها گشاد می شوند و واریکوسل را ایجاد می کنند. عوامل خطر به نظر نمی رسد که هیچ عامل خطر مهمی برای ایجاد واریکوسل وجود داشته باشد.

بخوانید » طب سوزنی چیست و چه فوایدی دارد؟

عوارض

دردهای جنسی بسیار سخت تحمل میشوند زیرا رابطه ی مستقیمی با عصب ها دارند. در واریکوسل دمای بیضه ها غیر عادی شده و تحمل چنین وضعیتی برای بدن بسیار دشوار پیش میرود.

واریکوسل برای نوجوانان در حال بلوغ بسیار خطرناک بوده و ممکن رشد ییضه ها را تحت تاثیر قرار داده و حتی منجر به بلوغ نارس شود.

ناباروری. این بیماری لزوماً باعث ناباروری نمی شود. تخمین زده می شود 10 تا 20 درصد از مردانی که مبتلا به واریکوسل تشخیص داده شده اند، برای داشتن فرزند مشکل دارند. در میان مردانی که مشکلات باروری دارند، حدود 40 درصد مبتلا به واریکوسل هستند.


نوشته شده در بخش پزشکی داروخانه هادی طب

بهره گیری منابع از mayoclinic

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *