ریزش مو در افراد
مقالات علمی

دلایل ریزش مو در مردان و زنان

ریزش مو در افراد به یکی از بدترین چالش های زندگی تبدیل شده است. گاهی افراد براحتی نمیتوانند درک کنند که با وجود اینکه زندگیه سالمی را پشت سر گذاشته اند اما چرا با ریزش مو درگیرند!

ریزش مو دکتر، مهندس یا کارگر ساده نمیشناسد و ممکن است برای هر فردی حداقل یکبار در طول زندگیش پیش بیاید. بدانید که کیفیت ریشه موها با گذشت سن و سال به پایین ترین حد خود میرسد و در مقابل در لحظه ی بلوغ یک فرد با بهترین کیفیت موهایش مواجه است.

در حالت کلی دلایل هر چه باشد باعث بروز استرس میشود زیرا فرد در حالت از دست دادن زیبایی هایش قرار میگیرد. امروزه افراد پول های زیادی را صرف زیباسازی میکنند.

قبل از اینکه بتوان در مورد درمان این موضع شایع صحبت کرد ما میخواهیم در مقاله ی زیر سری بزنیم به عمده موضوعاتی که میتوانند باعث بروز ریزش مو در مردان و زنان شوند.

چه عاملی باعث ریزش مو میشود؟

این موضوع غم انگیز میتواند دلایل بسیاری داشته باشد. اینکه چه چیزی دقیقا باعث شده تا شما به ریزش مو دچار شوید میتواند حائز اهمیت باشد. اینکه آیا موهای شما تحت تاثیر شرایط زیر ریخته است؟

به طور ناگهانی یا به تدریج اتفاق افتاده است

بر اثر رقیق کردن بیش از حد

شاید بریزد و دوباره خود به خود رشد کند

برای رشد مجدد نیازمند درمانی خاص باشد

برای جلوگیری از ریزش دائمی مو نیاز به مراقبت فوری دارد

علت های ریزش مو

این پروژه همچنان تحت بررسی قرار دارد و همه ساله به یافته های جدیدی محققان میرسند تا بتوانند مانع از بین رفتن زیبایی های ظاهری بشر شوند. باید قبول کنیم که در این راه تاکنون کم کاری صورت پذیرفته زیرا وقتی ما شاهدیم برای ریشه کن کردن برخی از سرطان ها راهکاری وجود دارد اما چرا ریشه یابی دقیقی از ریزش موها  صورت نپذیرفته!

در سالهای اخیر در بحث زیبایی تکنولوژی پزشکی و دستگاههای مدرن به تندی ظهور پیدا کرده اند.

امکان اینکه ما در سالهای آینده بتوانیم علل اصلی ریزش موی نادر را در مردان و زنان براحتی تشخیص دهیم دور از دسترس نخواهد بود.

در زیر به یکسری از مواردی که از دلایل اصلی ریزش مو هستند اشاره خواهیم کرد.

•وراثت اولین عامل ریزش مو

وراثت به عنوان اصلی ترین عامل ریزش مو در جهان شناخته شده است، این مورد هم برای مردان و هم زنان صدق میکند. در مردان به آن ریزش مو با الگوی مردانه می گویند. زنان دچار ریزش موی الگوی زنانه می شوند. صرف نظر از اینکه در مردان یا زنان ایجاد شود، اصطلاح پزشکی آلوپسی آندروژنیک است.

مناسفانه این موضوع گاهی از عهده ی افراد خارج است و کاملا به ژن هایی بر میگردد که به ارث برده اید و باعث میشود فولیکولهای موی شما در قسمتی از بدن یا سر به هیچ وجه وجود نداشته و یا اینکه با گذشت زمان شروع به ریختن کند. گاهی موها با افزایش سن بسیار کوچک و شکننده شده و به مرور از بین میروند. کوچک شدن مو می تواند از دوران نوجوانی شما شروع شود، اما معمولاً در اواخر زندگی شروع می شود.

در رابطه با زنان مهمترین عامل به ریز تر شدن موها برمیگردد که گاهی به اشتباه مو خورده نیز نامیده میشود. اغلب افراد دوست دارند مدام با نرم کننده ها کار کنند اما اگر کیفیت موی عالی ندارید بهتر است از دیگران در این زمینه تبعیت نکنید!

برای خانم ها، نخستین علامت قابل توجه ریزش موی ارثی معمولاً نازک شدن کلی یا گشاد شدن قسمتی است.

زمانهایی که یک مرد ریزش موی ارثی دارد، اولین علامت اغلب عقب رفتن خط مو یا نقطه طاسی در بالای سر او است.

طب سوزنی چیست

•سن و سال

با گذشت سن شما شاهد ریزش موهایتان به صورت پیوسته و بسیار آرام خواهید بود. در این شرایط موهایتان استحکام کافی را از دست میدهند زیرا به درستی نمیتوانند تغذیه کنند.

در برخی مواقع، فولیکول های مو رشد مو را متوقف می کنند، که باعث نازک شدن موهای سر ما می شود. موها نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. خط موی زنان به طور طبیعی شروع به کاهش می کند.

این شرایط خوشبختانه زیاد استرس زا نیست و بیشتر در کهن سالی اتفاق می افتد زمانی که فرد تا آن موقع در عشق بازی حداقل شرکت داشته است!

موها میریزند
برخی از افراد 30 تا 60 ساله ممکن است متوجه نازک شدن مو شوند که کل پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد. ریزش مو ممکن است در ابتدا شدیدتر باشد و سپس به تدریج کند یا متوقف شود. هیچ دلیل شناخته شده ای برای این نوع تلوژن افلوویوم وجود ندارد.

آلوپسی آره آتا

این به سیستم ایمنی بدنی شما برمیگردد. جایی که یک اشتباه مسخره رخ داده و سیستم ایمنی بدن شما به فولیکول های مو مشکوک میشود. سیستم ایمنی به اشتباه فکر میکند که بدن شما مورد حمله خارجی قرار گرفته است! پس شروع به از بین بردن فولیکول هایتان خواهد نمود. این موضوع تا جایی پیش میرود که بعدها در انجام عملیات کاشت مو نیز به علت کاهش بانگ موی سر، پزشک جراح به دردسر می افتد.

•درمان های سرطان با شیمی درمانی

در این تکنیک فرد ممکن است برای دوره ای کوتاه تمامیه موهای سر و بدن خود را از دست بدهد تا اشعه ها بتوانند غدد سرطانی را مهار کنند.

میزان برگشت موهایتان در این روش وابسته به شرایط جسمانی شما متفاوت است، با اینحال متخصصان پوست و مو میتوانند نسخه هایی ارائه دهند که به تندی به روال سابق رشد موهایتان نزدیک شوید.

البته امروزه روشهایی برای جلوگیری از ریزش موی سر در هنگام پرتو درمانی وجود دارد که با خنگ کردن موها مانع از ریزش آنها میشود.

اسپری تاخیری ایرانی ایموشن

•زایمان

این مورد برای هر زنی ممکن است رخ دهد زیرا در دوران بارداری بسیار با شرایط رژیمی و استرس زا مبارزه میکند. بارداری امروزه بعنوان یکی از سخت ترین کارهای بشر در طول دوره ی زندگیش شناخته میشود.

پس از بارداری ممکن است سیستم ایمنی بدن به شدت افت کند و یا بعلت بروز شرایط هورمونی جدید زنان برای دوره ای کیفیت و بانگ موی سر خود را از دست بدهند.

بازگشت روال سابق رشد موها پس از زایمان ها بین 6 تا 9 ماه متغیر است.

•مراقبت از موها

یکی دیگر از شرایط ریزش مو ایسنت که فرد خود باعث ریزش میشود! رنگ کردن موها، صاف کردن و یا استفاده از روش های شیمیایی زیبایی مو شامل استفاده از شامپوهای معرفی شده ممکن است برای ریشه موها در طولانی مدت آسیب زننده باشد.

افزایش اطلاعات در این رابطه و حضور در مطب پزشکی قبل از آنکه کار بدتر شده باشد الزامیست و میتواند به بهبود شرایط به سادگی کمک کند.

هنگامی که به فولیکول مو آسیب می رسانید، مو نمی تواند از آن فولیکول رشد کند. داشتن فولیکول های آسیب دیده موی زیاد باعث ایجاد لکه های طاسی دائمی می شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

خوشبختانه در شرایط بسیاری این کار شدنی است. امروزه به لطف ساخت دستگاههای پیشرفته کاشت مو و حتی لوسیون های متعدد هورمونی میتوان از وضعیت ریزش مو ممانعت بعمل آورده و حتی شروع به بازیابی مجدد موها کرد.

مهمترین عامل اینست که قبل از اینکه شرایط بدتر شود شما درمان خود را انتخاب کنید. مراجعه به یک مرکز معتبر پوست و مو میتواند اقدامی عالی و انقلابی از سوی فرد باشد.

شما اگر بیخیال درمان باشید هیچ عللی خود به خود نمیتواند مانع از ریزش ها شود و فقط استرس های شما روز به روز جلوی آینه بیشتر خود را نشان خواهد داد.

استرس یک مانع بزرگ در کنترل ریزش مو است اگر این مانع خنثی شود میتوان به بهبود شرایط در آینده امیدوار تر بود.


تهیه و تنظیم در هادی طب

برگرفته شده از وبسایت aad.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *