خطرات و آسیب های لاغری سریع
مقالات علمی

خطرات کاهش وزن سریع برای سلامتی ؛ چگونه می توانید به روشی سالم وزن کم کنید؟

گاهی فرد تصمیم میگیرد در یک بازه ی زمانیه خیلی کوتاه تا چندین کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهد، دلایل این موضوع میتواند کاملا ورزشی و یا شخصی باشد اما این روش واقعا بی خطر است؟

مهمترین چالشی که در این باره فرد را همراهی خواهد نمود شاخصه های استرس زایی هستند که هر روز بیشتر میشوند، اما در مرحله ی بعدی ریتم کالری مورد نیاز بدن است که ناهمگون شده و ممکن است خطراتی را برای فرد بوجود آورد.

خطرات کاهش وزن سریع را میتوان از جنبه های مختلفی بررسی نمود اما اگر توسط یک پزشک هدایت شوید این چالش را براحتی رد خواهید نمود.

فرمول هایی وجود دارد که براحتی میتوان آنها را بکار گرفت تا از شر خطرات احتمالیه کاهش وزن سریع خلاص شد. ما بر اساس جدیدترین یافته های علمی این مورد را بررسی کرده و در ادامه راهکارهای بهتری را برای شما سراغ داریم که برایتان تشریح خواهیم نمود پس تا پایان مارا همراهی کنید.

کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع بسته به شرایط فردی ممکن است به عنوان یک موهبت برای یکی و برای دیگری ضرر باشد. به طور کلی، کالری مورد نیاز برای کاهش وزن از فردی به فرد دیگر بسته به BMI (شاخص توده بدن) متفاوت است. اما، برای کاهش وزن سریع، افراد به VLCD متوسل می‌شوند که مخفف رژیم‌های بسیار کم کالری است که تنها از 800 کالری تشکیل شده است.

در ابتدا، این رژیم ها به طور ویژه برای درمان افراد مبتلا به چاقی درجه 2 و درجه 3 طراحی شده بودند. بنابراین، هر فردی که فقط “اضافه وزن” دارد باید از مصرف VLCD 800 کالری یا کمتر خودداری کند. در واقع، توصیه می‌شود قبل از انتخاب چنین رژیم‌هایی که وعده کاهش وزن سریع را می‌دهند، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

با کمک متخصصان تغذیه ما بهترین رژیم کاهش وزن را برای خود طراحی کنید. طبق NIN (موسسه ملی تغذیه)، وزن ایده آلی که یک بزرگسال هندی مناسب باید در ماه کم کند، حدود 4 تا 5 کیلوگرم است . کاهش وزن بیش از حد توصیه شده با سرعتی بیشتر از حد طبیعی ممکن است منجر به چندین خطر خفیف برای سلامتی شود.

بی مهابا پیش رفتن در هر زمینه ای دردسر ساز است، یک ضرب المثل ترکی وجود دارد که میگوید جایی که بینی تان وارد نمیشود، سرتان را وارد نکنید!

تصمیم گیری همیشه خوب است اما این زمانی بهتر خواهد بود که با مطالعه و مشورت صورت پذیرد، شما باید بپذیرید که تناسب اندام امروزه یک علم محسوب میگردد و الکی این همه تدریس برای مربیان و متخصصان تغذیه صورت نمیپذیرد، شما حتی با نیم ساعت صحبت با این افراد میتوانید دیدگاه خود را کاملا بروزتر ساخته و دقیقتر عمل کنید.

راههای کاهش وزن
کاهش سریع وزن در یکماه

بیایید در زیر نگاهی بیاندازیم به خطرات کاهش وزن سریع بدن تا به عمق فاجعه پی برده باشیم ما تیتر وار اینها را برایتان ذکر خواهیم نمود:

1. کمبود مواد مغذی

وقتی رژیم کم کالری دارید، تامین میزان توصیه شده روزانه مواد مغذی ضروری مانند آهن، مس، فولات، روی، منیزیم، ویتامین B12 دشوار است. در نتیجه، بسیاری از کمبودها شروع به ظهور می کنند. کمبود مواد مغذی ذکر شده در بالا ممکن است منجر به بروز مشکلاتی از قبیل: ريزش مو – خستگی و بی قراری – پوکی استخوان – ایمنی ضعیف – پوست خشک – رنگ پریدگی و کم خونی – سرگیجه و گرفتگی عضلات شده و ذخایر مواد مغذی بدن خود را با طیف مولتی ویتامین ما پر کنید.

هنگامی که یک کمبود کالری ایجاد می کنید، بدن شما انرژی یا سوخت را از چربی ذخیره می کند. این چربی اضافی است که شما بر روی باسن یا ران خود، در شکم و در سراسر بدن خود حمل می کنید. چربی ذخیره شده انرژی ذخیره می شود. بدن شما می تواند از آن برای ادامه حرکت به جای استفاده از انرژی از غذا استفاده کند. هنگامی که بدن شما چربی را برای انرژی گرم می کند، وزن خود را از دست می دهید.

2. کاهش توده های عضلانی

اگر خیلی سریع وزن کم می‌کنید، می‌تواند نشان دهد که حجم بیشتری از حجم عضلانی و آب خود را از دست می‌دهید. چندین مطالعه نشان می دهد که رژیم های غذایی کم کالری و تمام مواد مغذی حیاتی ممکن است توانایی بدن در سوزاندن کالری را تا 23 درصد کاهش دهند.

لاغری با کاهش قدرت عضلانی هیچ عایدی برای فرد نداشته و از یک بی ریختی به نوع بدتری از آن تنزل پیدا خواهد کرد.

3. بروز سنگ کیسه صفرا از جمله خطرات کاهش وزن سریع است

عملکرد کیسه صفرا ترشح آنزیم هایی است که به تجزیه چربی کمک می کند تا به طور یکپارچه هضم شود. وقتی رژیم کم کالری دارید و کالری کافی مصرف نمی کنید، شیره های ترشح شده از کیسه صفرا در کیسه صفرا انباشته می شوند و منجر به سنگ کیسه صفرا می شوند. برای جلوگیری از این امر، مصرف یک رژیم غذایی متعادل توصیه می شود.

کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح شده از کبد در آن تجمع یافته هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک (CBD) به روده باریک ریخته می‌شود. سنگ کیسه صفرا بسیاری اوقات (تقریبا در ۸۰ درصد از موارد) هیچ علامتی ندارد و به درمان نیز نیاز ندارد. سنگ کیسه صفرای علامت‌دار ممکن است موجب التهاب کیسه صفرا شود. علائم بیماری به صورت کولیک صفراوی (درد به مدت ساعت‌ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوّع و استفراغ است.

4. متابولیسم کند

کاهش دریافت کالری برای مدت طولانی می تواند منجر به کاهش متابولیسم شما شود. وقتی بدن شما احساس می کند که غذای کافی وجود ندارد، توانایی معمول شما برای سوزاندن کالری را به شدت کاهش می دهد. از این رو، شمارش کالری و در نظر گرفتن پارامترهای فردی بدن هنگام تهیه نمودار رژیم غذایی ضروری تلقی می شود.

اشتباه در انتخاب رژیم غذایی کم کالری چه عواقبی بهمراه دارد؟

کاهش دریافت کالری می تواند بر میزان انرژی شما تأثیر بگذارد. در نتیجه، افرادی که VLCD را دنبال می کنند ممکن است این موارد را تجربه کنند: – خستگی – یبوست – حالت تهوع – اسهال – سیکل قاعدگی نامنظم

اصول و فواعد کاهش وزن سریع
چگونه وزن خود را سریع کاهش دهیم

چگونه می توانید به روشی سالم وزن کم کنید؟

اگر بخواهید به شیوه ای عالی وزن خود را کاهش داده و از عواقب و خطرات احتمالیه آن خود را حفظ کنید بهتر از از راهکارهای اثبات شده ی زیر بهره ببرید:

  1. . غذاهای غنی از پروتئین بیشتر بگنجانید: گنجاندن غذاهای غنی از پروتئین بیشتر به حفظ توده عضلانی شما کمک می کند، متابولیسم شما را افزایش می دهد و احساس سیری طولانی مدت را ایجاد می کند.
  2. مصرف شیرینی خود را مدیریت کنید: کربوهیدرات های تصفیه شده/غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند نان سفید، برنج سفید، ماکارونی و غیره را محدود کنید. اگرچه ممکن است طعم آنها شیرین نباشد، اما اشکالی از شکر هستند. کربوهیدرات هایی را انتخاب کنید که سالم باشند، بر سطح قند خون شما تأثیری نداشته باشند و سرشار از فیبر مانند غلات کامل، جو، جو، حبوبات، میوه ها و سبزیجات کامل هستند.
  3. برنامه نویسی غذایی را شروع کنید: – یادداشت روزانه میزان غذای مصرفی خود ممکن است به شما در مصرف کالری کمتر کمک کند زیرا شما را به خوردنی آگاه تبدیل می کند.
  4. یوگا و مدیتیشن را تمرین کنید: تمرین منظم یوگا به سرعت بخشیدن به متابولیسم و ​​در نتیجه کاهش وزن آسان کمک می کند، در حالی که مدیتیشن از سوی دیگر با ایجاد انگیزه کافی برای اعتماد به روند کاهش وزن به کنترل سطح استرس شما کمک می کند. سفر.
  5. آهسته جویدن: خوردن یا جویدن آهسته اهمیت زیادی در کاهش وزن دارد. به این دلیل است که وقتی آهسته جویده می‌شوید، مغزتان از این زمان برای کشف اینکه آیا هنوز گرسنه هستید یا نه، استفاده می‌کند. در نتیجه، مغز شما به شما اجازه نمی دهد پرخوری کنید و شما فقط مقدار مورد نیاز کالری را مصرف می کنید. از این رو، به کاهش وزن اضافی یا حفظ وزن از دست رفته کمک می کند.
  6. ورزش: ترکیب ورزش و دریافت کالری کم باعث ایجاد حالت کمبود کالری در بدن شما و در نتیجه کاهش وزن می شود. ورزش منظم متابولیسم شما را بهبود می بخشد، به کاهش وزن اضافی و حفظ وزن از دست رفته کمک می کند. یکی از مؤثرترین و کارآمدترین اشکال ورزش برای کاهش وزن، HIIT (High Intensity I) است.

بهره گیری از 1mg

گرد آوری شده در گروه پزشکی داروخانه هادی طب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *