نارکولپسی
مقالات علمی

در مورد نارکولپسی چه میدانید؟

نارکولپسی نوعی بیماری مرتبط با عصب و روان است که باعث تغییرات خلق و خو و خواب های نامنظم در طول روز میشود همچنین نوعی از خستگی مزمن نیز با افراد مبتلا به این بیماری همراه است. نارکولپسی دارای خواب غیرطبیعی با حرکات سریع چشم (REM) است و می تواند شامل کاتاپلکسی یا حملات مختصر ضعف و تون عضلانی باشد که می تواند منجر به فروپاشی بدن شود.

شدت این بیماری میتواند خفیف تا خطرناک باشد، یکی از علائم خطرناک ناکولپسی رفتن به خواب بصورت غیر ارادی است و این حالت ممکن در شرایط مهمی نظیر رانندگی در جاده ها رخ داده و فرد را به کام مرگ بکشاند.

ظهور این پدیده ی نادر میتواند حتی در سنین 20 و 30 سالگی برای فرد رخ دهد.

نارکولپسی چیست؟

نارکولپسی نوعی از اختلال خواب است که با گذشت زمان تاثیرات منفی روی زندگی فرد گذاشته و شدت میگیرد.

در یک چرخه معمولی خواب، فرد ابتدا وارد مرحله اولیه خواب می شود و سپس به مراحل خواب عمیق تر می رود. این زمانی است که خواب REM (بخوانید آر – ای – ام )رخ می دهد. برای رسیدن به مرحله خواب REM حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. با این حال، برای افراد مبتلا به نارکولپسی، خواب REM در عرض 15 دقیقه در چرخه خواب و به طور متناوب در ساعات بیداری رخ می دهد. در طول خواب REM است که رویاهای واضح و فلج عضلانی رخ می دهد.

انواع نارکولپسی

به طور علمی دو نوع اصلی از نارکولپسی وجود دارد

 • نارکولپسی نوع یک همراه با کاتاپلکسی
 • نارکولپسی نوع دو که عمدتاً شامل خواب آلودگی بیش از حد در طول روز است، اما معمولاً ضعف ناگهانی وجود ندارد.

برای تشخیص علائم اصلی ناکولپسی میتوانید به عادت خواب بیش از حد روزانه افراد مراجعه کنید که از ریتم کلی زندگی خارج است و این افراد عمدتا احساس خستگی کرده و میل به خواب فراوان دارند. همچنین می تواند الگوهای خواب شبانه را مختل کند. با این حال، به طور کلی، یک فرد مبتلا به نارکولپسی معمولاً به اندازه یک فرد بدون این عارضه زمان را در خواب می گذراند.

اینگونه افراد حتی ممکن است برخی از عوامل زیر را تجربه کنند:

مه مغزی

تمرکز ضعیف

کاهش انرژی

حافظه از بین می رود

فرسودگی

خلق و خوی افسرده

در ادامه نگاهی می اندازیم به نوع اختلالاتی که نارکولپسی میتواند در زندگیه روزانه فرد ایجاد کند.

توهمات هیپنوگوژیک

توهمات هیپنوگوژیک، توهمات حسی واضح و اغلب ترسناکی هستند که هنگام به خواب رفتن رخ می دهند. آنها ممکن است ناشی از ترکیبی از بیداری و رویا باشند که با خواب REM رخ می دهد.

کاتاپلکسی

کاتاپلکسی (cataplexy) یا تن‌انداختگی، نوعی بیماری است بدین معنی که شخص به هنگام حالات هیجانی قوی یا خنده و گریه شدید اختیار عضلانی بخش‌هایی از بدن خود را از دست می‌دهد و به زمین می‌افتد، اما هم‌چنان به‌هوش است. منشا این اختلال نادر معمولاً تخریب خودایمن ارکسین است. کاتاپلکسی معمولاً از نشانه‌های مهم دچار بودن به نوعی اختلال خواب موسوم به حمله خواب (نارکولپسی) است و به تنهایی بسیار نادر است. در حدود ۷۰ درصد از افراد دچار به حمله خواب از کاتاپلکسی نیز رنج می‌برند.

فلج خواب

این ناتوانی در حرکت یا صحبت در هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن است. اپیزودها می توانند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشند. پس از اپیزود، افراد ظرفیت کامل خود را برای حرکت و صحبت بازیابی می کنند.

درمان نارکولپسی

در فعل حاضر درمان خاصی برای این بیماری نادر کشف نشده است اما تغییرات رفتاری میتواند راهی اصولی برای درمان نارکولپسی خفیف تا خطرناک باشد. ما یکسری درمان های رفتاری را برای شما در زیر گرد آوری کرده ایم

اصلاح برای خواب آلودگی

یک فرد ممکن است به چرت های 15 تا 20 دقیقه ای در طول روز نیاز داشته باشد. پزشک همچنین ممکن است یک محرک سیستم عصبی مرکزی را برای جلوگیری از خواب آلودگی تجویز کند، اگرچه هیچ دارویی احتمالاً کاملاً مؤثر نخواهد بود. گزینه ها عبارتند از:

مودافینیل

آرمودافینیل

دگزامفتامین

متیل فنیدات

مودافینیل و آرمودافینیل معمولا اولین انتخاب ها هستند. سایر داروها قدیمی تر هستند و احتمال ایجاد عادت بیشتر است. آنها همچنین می توانند منجر به تحریک پذیری، اضطراب، تغییر در ریتم قلب و سایر عوارض جانبی شوند.

اصلاح برای کاتاپلکسی

داروهای ضد افسردگی می توانند به فرد در مدیریت کاتاپلکسی کمک کنند، اما می توانند اثرات نامطلوبی مانند فشار خون بالا و تغییر در ریتم قلب داشته باشند. با تغییر علائم، پزشک ممکن است در طول زمان درمان را تنظیم کند. برای کیفیت زندگی نارکولپسی می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد. یک پزشک ممکن است گزینه های منبع مورد اعتماد زیر را برای کمک به افراد در مدیریت این چالش ها توصیه کند:

جلب حمایت عاطفی از عزیزان به دنبال مشاوره سلامت روان

درخواست کمک برای دریافت دارو و تکمیل فرم های ناتوانی، در صورت لزوم

آموزش خود در مورد اینکه چگونه مواد مخدر و الکل می توانند بر نارکولپسی تأثیر بگذارند

نارکولپسی
راههای مهار بیماری نارکولپسی

با نارکولپسی چگونه کنار بیاییم؟

نکاتی را در زیر برای افراد مبتلا به این بیماری گرد آوری کرده ایم که با رعایت نکته به نکته ان میتوانند تا حدود زیادی این بیماری را مدیریت کنند:

 • در طول روز به طور منظم چرت بزنید.
 • از برنامه خواب منظم پیروی کنید.
 • از هر برنامه درمانی که پزشک توصیه می کند پیروی کنید.
 • هر روز حداقل 20 دقیقه ورزش کنید، اما 4 تا 5 ساعت قبل از خواب ورزش را متوقف کنید.
 • چندین ساعت قبل از رفتن به رختخواب از مصرف کافئین یا الکل خودداری کنید.
 • از سیگار کشیدن بخصوص قبل از خواب خودداری کنید.
 • از خوردن وعده های غذایی سنگین در نزدیکی زمان خواب خودداری کنید.
 • برای استراحت قبل از رفتن به رختخواب برنامه ریزی کنید، مانند حمام کردن.
 • اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب دمای مناسبی دارد.
 • هنگام رانندگی اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

منبع مقاله : medicalnewstoday


بیشتر بخوانید برای مقاله های زیر :

بهترین خوراکی ها برای فصل تابستان

روغن خراطین چیست و چه کاربردی دارد؟

درمانگرهای نعوظ مردانه کدامها هستند؟

درمان های خانگی برای معده درد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *