سرماخوردگی بسیاری از علائم مشابه آلرژی را دارد.
مقالات علمی

آلرژی چیست و چگونه درمان میشود؟

اگر چه شاید برخی ها با شنیدن کلمه ی آلرژی احساس کنند که فرد گوینده با کلاس حرف میزند اما این بیماری ناراحتی و دردسرهای بی پایانی را در پی دارد! آلرژی میتواند ناخواسته در بدن هر شخصی ظهور کند. اینها تا دلتان بخواهد هستند از وسواس های فکری گرفته تا بروز بیماری های متعدد.

جالب آنجاست که اکثر آلرژی ها از مصرف مواد غذایی بی ضرر برای فرد آلرژی زا حادث میشوند!

درمان ها شامل آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها، استروئیدهای بینی، داروهای آسم و ایمونوتراپی است.

تعریف کلی آلرژی

آلرژی ها معمولا نسبت به عوامل خارجی پدیدار میشوند مثل خورن یک پروتئین. اینها زمانی پدیدار میشوند که سیستم ایمنی بدن چنین خوراکی ها یا پدیده هایی را برای ساختار خود مضر میپندارد.

واکنش آلرژیک روشی است که بدن شما به یک آلرژن پاسخ می دهد. اگر آلرژی دارید، اولین باری که با یک آلرژن خاص مواجه می شوید، بدن شما با ایجاد ایمونوگلوبولین E (IgE) پاسخ می دهد. سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی برای تشکیل IgE می سازد. آنتی بادی های IgE به ماست سل ها (سلول های آلرژی) که در پوست، مجاری تنفسی (راه های هوایی) و غشای مخاطی در اندام های توخالی که از دهان به مقعد (معده گوارش یا دستگاه گوارش) به یکدیگر متصل می شوند، متصل می شوند. آنتی بادی ها آلرژن ها را در بدن شما پیدا می کنند و با بردن آنها به ماست سل (سلول آلرژی)، جایی که به گیرنده خاصی متصل می شوند، به حذف آنها کمک می کنند. این باعث می شود که سلول های آلرژیک هیستامین آزاد کنند. هیستامین چیزی است که باعث علائم آلرژی شما می شود.

این یک نوع حساسیت خاص است به دارو به غذا به شرایط جوی و امروزه به یکسری آدمهای خاص دور و اطرافمان! در واقع یک راه غیر داروئی موثر اینست که نسبت به آنها تا مدت زمان زیادی بی تفاوت بوده و دوری کنیم. وقتی من از پنیر در صبحانه حالم خراب میشود، براحتی میتوانم آن را با خوراکی دیگری تعویض نمایم. وقتی بودن در یکسری جمع ها حالم را خراب میکند، براحتی میتوان با نه گفتن به آنها قائله را خاتمه داد. یک فردی که دائما با آلرژی ها مواجه است بایستی قدرت نه گفتن داشته باشد.

بیماری واریکوسل در آقایان

آمار جهانی درباره ی این پدیده

ما وبسایت های معتبر زیادی را در تیم پزشکی هادی طب چک کردیم تا به یک عدد خاص برسیم اما هیچ آماری درست نیست زیرا این یک بیماری یا رفتار خاص است که خیلی ها بروز نمیدهند. در شرایط کلی حتی میتوان آن را 100 در نظر گرفت زیرا هر شخصی در زندگیه خود از برخی چیزها بدش می آید و به هیچ عنوان نیز نمیتوان بر تصمیم او غلبه کرد.

آلرژی ها اگر وابسته به جو باشند معمولا فصلی هستند و بیشترین آلرژی ها مخصوص پاییز است و بهار است زیرا چسبیده به فصل زمستان و بیماری ها قرار گرفته اند.

آلرژی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر والدین بیولوژیکی شما آلرژی داشته باشند، احتمال ابتلا به آلرژی یا ابتلا به آن بیشتر است.

تعریف طب سنتی و درصد اهمیت آن در زندگیه کنونی

اما آلرژی های شایع کدامها هستند؟

تعداد اینها میتواند در هر فردی متفاوت باشد و در هر بخش میتواند عومل خاصی را برایش در نظر گرفت. این میتواند وابسته به محیط، وارثت و البته سبک زندگی کاملا متفاوت برای افراد رقم بخود.

رخ دادن آلرژی
علائم واکنش آلرژیک شامل احتقان، آبریزش چشم، آبریزش بینی، استفراغ و در موارد شدید، آنافیلاکسی است.

ما در زیر شماری از شایع ترین آلرژی ها را برایتان در قالب در بخش کوتاه آورده ایم:

آلرژی حاصل از خوردن یکسری غذاهای خاص

آلرژی غذایی زمانی ایجاد می شود که بدن شما یک آنتی بادی خاص را برای یک غذای خاص آزاد می کند. یک واکنش آلرژیک در عرض چند دقیقه پس از خوردن غذا رخ می دهد و علائم می تواند شدید باشد.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خارش در سراسر بدن (خارش عمومی).

خارش فقط در یک قسمت خاص از بدن (خارش موضعی).

تهوع و استفراغ.

کندوها.

تورم در اطراف دهان، از جمله گلو، زبان یا صورت.

اگر آلرژی غذایی با واسطه IgE دارید، علائم ممکن است شامل آنافیلاکسی نیز باشد. ممکن است به صورت هر یک از علائم بالا یا ترکیبی از علائم بالا ظاهر شود. معمولاً در عرض 30 دقیقه پس از خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید رخ می دهد.

در بزرگسالان، شایع ترین آلرژی های غذایی عبارتند از:

شیر.

تخم مرغ گندم.

سویا.

بادام زمینی.

آجیل درختی.

صدف.

در کودکان، شایع ترین آلرژی های غذایی عبارتند از:

شیر.

تخم مرغ گندم.

سویا.

بادام زمینی

آجیل درختی.

آلرژها چگونه رخ میدهند
آلرژی های بد موقع

مواد استنشاقی

این همان آلرژی های فصلی میباشد که مبتنی بر جو بوده و حالات زیر برای شخص درگیر شونده روی میدهد:

آبریزش بینی.

گرفتگی بینی.

خارش بینی.

عطسه کردن.

خارش چشم.

چشمان اشک آلود.

اگر آسم دارید، آلرژی های استنشاقی نیز می تواند علائم شما از جمله خس خس سینه و تنگی نفس را تحریک کند یا بدتر کند.

آلرژن های چند ساله عبارتند از:

حیوانات

غبار

سوسک ها

قالب ها کپک ها

آلرژی های فصلی شامل گرده می شود. گرده‌ها میکروسپورهای درختان، علف‌ها یا علف‌های هرز هستند که به صورت گرد و غبار ریز روی سطوح ظاهر می‌شوند یا در هوا شناور می‌شوند. گرده درختان عموماً در بهار ظاهر می شوند، در حالی که گرده های علف های هرز عموماً در پاییز ظاهر می شوند.

آلرژی های داروئی

برخی از داروها می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. داروها ممکن است گیاهی، بدون نسخه (OTC) یا نسخه ای باشند.

داروهای رایجی که باعث ایجاد این نوع حسایت میشوند می شوند عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs).

انسولین

داروهای شیمی درمانی

علائم عبارتند از:

کهیر.

کندوها.

خارش.

تنگی نفس.

تورم.

لاتکس

آلرژی به لاتکس پس از تماس مکرر با لاتکس لاستیک طبیعی ایجاد می شود. محصولات متداول لاتکس لاستیکی طبیعی عبارتند از:

دستکش لاستیکی.

بالن.

کاندوم.

بانداژ.

توپ های لاستیکی

شایع ترین واکنش به لاتکس، تحریک پوست (درماتیت تماسی) است. این به صورت بثورات در ناحیه ای از پوست که لاتکس را لمس کرده است ظاهر می شود. ممکن است در عرض چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض لاتکس ایجاد شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کندوها.

آبریزش بینی.

خارش بینی.

دشواری در تنفس.

زهر / حشرات نیش دار

حشرات گزنده می توانند سمی را تزریق کنند که یک ماده سمی است. سم موجود در نیش حشرات می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. رایج ترین حشرات گزنده که باعث واکنش های آلرژیک می شوند عبارتند از:

زنبورها مورچه های آتشین هورنتس.

زنبورها ژاکت زرد.

علائم زهر با آنافیلاکسی همخوانی دارد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

دشواری در تنفس.

کندوها.

تورم در صورت، دهان یا گلو.

خس خس سینه.

مشکل در بلع.

نبض سریع.

سرگیجه.

افت فشار خون.

بخوانید قرص تاخیری جدید برای مردان

درمان های رایج 

اگر چنانچه فکر میکنید به آلرژی مبتلا شده اید بهتر است به یک پزشک مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید تا با تست های پوستی و البته آزمایشات کامل خون بیماریه شما را تشخیص داد و درمان های رایج زیر را تجویز نماید:

  • آنتی هیستامین ها
  • اسپری بینی
  • ضد احتقان ها
  • اکسی متازولین
  • داروهای آسم
  • شستشوی بینی با آب نمک
  • ایمونوتراپی

کاندوم چیست + اهمیت استفاده از کاندومها و انواع آنها

برداشت کلی

تمامیه درمانهایی که برای آلرژی ها در دسترس هستند دائمی نیستند زیرا بایستی شما در دور کردن آلرژی ها از خود کوشا باشید. برای وقتی به یک شرایط جوی آلرژی شدیدی دارید آنتی هیستامین ها را در جیب خود داشته باشید. یا اگر به یک حیوان خانگی آلرژی دارید از لمس و بغل کردن آن اجتناب کنید.

آلرژی شما تا زمانی که در معرض آلرژن قرار دارید ادامه خواهد داشت. هنگامی که دیگر در اطراف آلرژن ها نباشید، علائم شما باید پس از چند ساعت از بین بروند. با این حال، اگر آلرژی استنشاقی دارید، به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار و گرده ها، علائم شما ممکن است چند روز یا بیشتر طول بکشد.

انواع مختلف آلرژی ها به سن و سال مربوط نیست و حتی کودکان نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. در واقغ برداشت کلی اینست که آلرژی واکنش اشتباهی از سمت سیستم ایمنی بدن شماست. افرادی که سیستم ایمنی بدن قوی ای دارند معمولا بسیار کمتر در معرض آلرژی ها خواهند بود.


تهیه و تنظیم در گروه پزشکی داروخانه هادی طب

بهره گیری شده از وبسایت my.clevelandclinic.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *