علوم طب سنتی
مقالات علمی

تعریف طب سنتی و درصد اهمیت آن در زندگیه کنونی

همیشه در تلویزیون، فضای مجازی و یا مجلات با واژه ی طب سنتی روبه رو میشویم. اگر چه این نام کمی قدیمی بنظر میرسد و با ارتقای سطح دانش پزشکی در حال حاضر برای بعضی ها قابل درک نیست اما باید به این نکته توجه داشت که طب مدرن به وضوح از دانسته های طب سنتی سود برده و از آن استفاده میکند.

بگذارید مثالی بزنیم شما احتمالا در کنار سیل عظیمی از داروخانه های شهری امروزه شاهد وجود عطاری های بسیاری نیز هستید و در هر دو مکان امکان یافت داروهای یکسان وجود دارد.

در این میان سطح اعتقادات فردی بسیار مهم است و ممکن است یک انسان بسیار بروز استفاده از داروهای طب سنتی را به داروهای امروزی ترجیح داده و به نتایج دلخواه خود نیز دست یابد.

طب سنتی بر اساس باورهای انسان های گذشته یا در واقع حکیم های گذشته همچنان با محبوبیت مواجه است. برخی ها همچنین معتقدند که اطلاعات سنتی با توجه به اینکه به وضوح نتایج خوبی را رقم زده میتواند گزینه ی اول برای درمان بیماری هایشان باشد.

در کل بایستی عنوان کنیم طب سنتی همچنان پابرجاست و در نقطه ی مقابل طب مدرن قرار گرفته است. در مقاله ی زیر بیشتر با این علم اثبات شده با شما حرف خواهیم زد.

طب سنتی چیست؟

طب سنتی ما را به فضای گذشته میبرد، جایی که شکل داروها به اینگونه نبود و به جای استفاده از اسانس های گیاهی و یا اقتباس آنها به صورت مستقیم از خود گیاه یا مواد حیوانی با توضیح مصرف آنها استفاده میشده است.

این علم سختی های خودش دارد اول اینکه برخی از مواد گیاهی امروزه بسیار سخت پیدا میشوند و  از جهتی دیگر نحوه ی درست کردن و مصرف آنها نیز کمی سخت تر از داروهای امروزیست.

طب مدرن همواره سعی داشته تا کار بشر را ساده کند. اینگونه فرض کنید که امروزه شربت های گیاهی برای درمان سرفه عمل میکنند اما در گذشته میگفتند که میتوانید از دانه برخی گیاهان در آب جوشانده جهت درمان بیماری خود استفاده کنید و البته اینکه برخی از مردان و زنان پا به سن گذاشته آن اطلاعات را همچنان به خاطر داشته و به وضوح در زندگیه خود استفاده میکنند.

مقر اصلی طب سنتی کشور چین است و این علم بسیار قوی تر از سایر نقاط جهان همینک نیز در این کشور برقرار است. کشور عزیزمان ایران نیز جزو سردمداران طب سنتی است و ما پزشکان بنامی را در حال حاضر داریم که تشخیص های فوق العاده ای را نسبت به پزشکان امروزی ارائه میدهند.

این علم با توجه به برتری هایی که دارد توانسته به عنوان یک تبلیغ بزرگ در داروهای حال حاضر باشد، به عنوان نمونه بر روی برچسب برخی از داروها نوشته شده است که این دارو بر طبق اصول طب سنتی و کاملا گیاهی ساخته شده است.

برتری اصلی طب سنتی استفاده از ساختار تماما خالص گیاهی یا حیوانی است و استفاده از مکمل های این علم در طولانی مدت میتواند به سود فرد مصرف کننده تمام شود.

طب سنتی بر پایه تجربیات بومی فرهنگ های مختلف است

در دهه های گذشته بدلیل کمبود امکانات تبادل دانش، دانسته های پزشکی به سختی از یک کشور به کشور دیگر منتقل میشد و در این میان افرادی بودند که میتوانستند دست به اکتشافات و آزمایشات بزنند. یعنی همان حکیم های گذشته که اتفاقا دانش آموختگان زیادی را نیز تربیت کردند و این دانش آموختگان با افزایش اطلاعات خود بصورت دوره ای و با وجود امکانات تبادلی توانستند به کشفیاتی جدیدی دست یابند.

یکی دیگر از ضعف های طب سنتی نبود دستگاههای پیشرفته برای بررسی عمق بیماری ها بود و متاسفانه افراد زیادی در این بین از دست رفتند.

طب سنتی ریشه های فرهنگی دارد و باورها در این بین نقش اساسی دارند اگر چه ممکن است برخی از تشخیص ها بدون توضیح خاصی ارائه شده باشند اما توسط افراد با مقبولیت مواجهند.

مهمترین نکته قابل تامل در مورد طب سنتی اینست که WHO خاطرنشان می کند که استفاده نامناسب از داروهای سنتی یا شیوه های سنتی می تواند اثرات منفی یا خطرناکی داشته باشد و تحقیقات بیشتر برای اطمینان از اثربخشی و ایمنی چنین اقدامات و گیاهان دارویی مورد استفاده در سیستم های طب سنتی مورد نیاز است.

بخوانید » کرم روشن کننده زیر یغل و واژن سکرت

نگاهی به تاریخچه ی این علم

تخقیقات و یافته ها نشان میدهد که زیر بنای طب سنتی به بیش از 5000 سال پیش و قبل از سومریان باستان برمیگردد.

در پزشکی مصر باستان، پاپیروس Ebers از ق. 1552 قبل از میلاد لیستی از داروهای عامیانه و شیوه های پزشکی جادویی را ثبت می کند. در عهد عتیق نیز استفاده و کشت گیاهان در مورد کشروت ذکر شده است.

کشورهای چین، روم باستان، مصر باستان و افراد برجسته ای که در تاریخ عنوان شده نظیر پاپیروس در ارتقای سطح دانش طب سنتی بسیار تاثیر گذار بوده اند.

از نظر مکانی تاریخچه ی علم در ایران به سالهای قبل از اسلام برمیگردد.

بزرگان اسلام نیز بسیار علاقه مند به این علم بوده اند و برخی از آنها برای آموختن این علم داوطلب شده اند. امروزه نیز افراد بسیار مذهبی در ایران از یافته های طب سنتی در زندگیشان بهره میبرند.

سایتهای ایرانی اینگونه نوشته اند که طب سنتی ایرانی در طول تاریخ اسلام بسیار پر رنگ بود و طبیبان حاذقی مانند ابن سینا، زکریای رازی، حکیم جرجانی، ابوالقاسم بن خلف الزهراوي و … در این دوره پرورش یافتند. در دوره قاجاریه و با گسترش افکار تجدد گرایانه طب سنتی کم رنگ تر شد.

WHO تخمین می زند که 80٪ از جمعیت جهان از آنها استفاده می کنند، در حالی که 170 نفر از 194 عضو اعلام کرده اند که تاکنون از آنها استفاده می کنند.

طب سنتی گیاهی یا حیوانی
طب قدیمی برپایه اصول و عقاید گذشتگان استوار است

نگاهی به فواید این علم

طب سنتی بخشی از علم معاصر است و میتواند در موارد زیر به سود فرد تمام شود:

  • کاهش فشار خون
  • سطوح وزن سالم
  • پیشگیری از بیماری‌های احتمالی
  • افزایش سطح خلق و خو
  • شادی و انرژی
  • درمان برخی از سرطان ها
  • ارائه پادزهرهایی برای زندگی بهتر
  • استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک
  • مبارزه با بیماری‌های جسمی و روانی

به لیست بالا میتوان موارد زیادی را اضافه نمود. تصمیم گیری بخود فرد برمیگردد این علم بزرگیست اما کاستی های دارد که در زیر کمی بدان اشاره میکنیم.

ضعف و نگرانی طب سنتی

سازمان بهداشت جهانی نسبت به اجرای این علم همواره اعلام نگرانی کرده است. درصد مواد ترکیبی در این علم گنگ بنظر میرسد ( در واقع دوز مصرفی ممکن است بالا یا بسیار پایین باشد).

اگر چه بنظر میرسد مواد بکار رفته شده عموما خالص باشند اما در مورد اقدامات احتیاطی بسیار نگرانی هایی موجود است.

گاهی نیز مواد یا گونه های حیوانی برای ساخت داروهای سنتی بسیار کم یاب هستند و گاهی باعث انقراض گیاهان یا حیوانات شده است که برای محیط زیست فاجعه بار است.

طعم ها در طب سنتی هیچ گاه مورد تحلیل های کارشناسی قرار نگرفته اند بسیار مثال بسیاری از داروهای طب سنتی بد مزه یا بسیار تلخ هستند و لذت مصرف دارو در این علم بسیار پایین است.

برخی از درمان های طب سنتی عالی عمل میکنند اما ممکن است در عین حال باعث بروز یک بیماری جدید در آینده شوند.

طب سنتی فقط روشهای سنتی را در برمیگیرد اگر چه ماساژهایی عالی از این علم به بیرون درز کرده اما هنوز نتوانسته با علم مدرن تطبیق کاملی پیدا کند.


دیگران در هادی طب مقالات زیر را میخوانند :

خوراکی های که به بهبود نعوظ آقایان کمک میکند

شناخت بیماری نارکولپسی

آشنایی با اسپری تاخیری ویاگرا

در فصل تابستان چه بخوریم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *