چرا قهوه بخوریم
مقالات علمی

10 دلیل که میگوید قهوه بخورید

همه ی ما در خانه اولین چیزی که به ذهنمان میرسد برای نوشیدنی ها یا آب است یا چای. به ندرت پیش می آید که کمی تمرکز کنیم روی نوشیدنی های موثر دیگر. و اگر یک فرد سنتی باشیم معمولا انتخاب نخست ما چای است زیرا به ما گفته اند که بهترین معجون ساده برای رفع خستگیست.

بیایید کمی درمورد نوشیدنی های رایج تحقیق کنیم و از خود بپرسیم چرا نوشیدنی های دیگر را به چای ترجیح ندهیم. مثلا چیزی مثل قهوه که هم اسم لاکچری دارد و هم حس خوبی خواهد داشت. اما آیا قهوه تنها یک نوشیدنی ساده است یا میتواند خواص مطمئنی از خود ارائه دهد.

هادی طب متوجه شد که قهوه سرشار از خواص فوق العاده میباشد، پس تصمیم گرفت 10 مورد رایج آن را برایتان انتشار دهد.

قبل از اینکه خواص ها را شروع به شمارش کنیم بهتر است یک فنجان خوشکل را دم دست بگذارید زیرا ممکن است بالافاصله بعد از خواندن این مقاله هوس قهوه به سرتان بزند!

خب برویم از 1 تا 10 برای خواص قهوه !

1.قهوه یک نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان های سالم

اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد تولید کند، در نتیجه منجر به واکنش‌های زنجیره ای می‌شود که ممکن است به سلول‌های موجودات زنده آسیب برساند.

قهوه بعنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته میشود که میتوانند از بافت های سلولی انسان مراقبت کند.

مطالعات فراوانی نشان میدهند که قهوه حداقل دارای 1000 آنتی اکسیدان است و حتی بو کردن آن نیز دوباره باعث تولید آنتی اکسیدان میشود.

اهمیت آنتی کسیدان های برای بدن جیست؟

آنتی‌اکسیدان‌ها با التهاب مبارزه می‌کنند، علت اصلی بسیاری از بیماری‌های مزمن، از جمله آرتریت، آترواسکلروز و بسیاری از انواع سرطان.

آنها همچنین رادیکال های آزاد را خنثی می کنند، که به طور طبیعی به عنوان بخشی از عملکردهای متابولیک روزمره رخ می دهد، اما می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که منجر به بیماری مزمن می شود.

به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان ها با محافظت از سلول های ما در برابر آسیب، به حفظ سلامت ما در سطح میکرو کمک می کنند. در نهایت، اسید کلروژنیک، یک آنتی اکسیدان مهم که تقریباً به طور انحصاری در قهوه یافت می شود، نیز تصور می شود که به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

2.وجود مقادیر زیادی کافئین که باعث بهبود وضعیت حافظه میشود

شما امروزه وجود کافئین را نه تنها در قهوه بلکه در بسیاری از نوشیدنی های دیگر نیز میتوانید مشاهده کنید.

کافئین برای افزایش سطح ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به سرطان و مشکلات مغزی بسیار عالی عمل میکند.

کافئین معجونی برای مبارزه با خستگیست. همانگونه که میدانید افرادی که میخواهند شبها برای مدت طولانی بیدار بمانند قهوه میخورند تا احساس انرژی بیشتری داشته باشند.

خوردن قهوه نه تنها برای جوانان بدلیل کاهش ضریب خودکشی موثر است بلکه کهن سالان را از وقوع بیماری پارکینسون حفظ میکند و همه ی آن بخاطر وجود ماده کافئین در ساختارش میباشد.

دانشجویان و محصلان بهتر است برای شب های امتحانی این معجون را انتخاب کنند زیرا قدرت حافظه را بسیار بهبود میبخشد.

فواید کافئین برای مغز؟

به نظر می رسد کافئین بر نواحی خاصی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند تأثیر می گذارد و حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند، اگرچه مشخص نیست این اثر چقدر طول می کشد یا چگونه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

3. قهوه ممکن است به محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند

همان زوال عقلی که بیشتر در سالمندان رایج است. وقوع بیماری آلزامر و مواردی از این دست که با خوردن قهوه میتوان از بروزش جلوگیری نمود.

این گزینه بیشتر مختص سالمندان و میانسالان است، چون خطر ابتلا به بیماری های روانی در آنها بیشتر است. تحقیقات معتبری نشان میدهند که خوردن حداقل سه تا پنج فنجان قهوه در روز میتواند با پدیده زوال شناختی مقابله کند.

محققان همچنین این نظریه را مطرح می کنند که از آنجایی که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، که یک عامل خطرزا برای زوال عقل است، مرتبط باشد، خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می دهد.

بخوانید : کپسول دیلی کیم ممسک برای چیست

4.سلامتیه قلب شما را بیمه میکند

قلب رابطه مستقیمی با انرژی دارد اگر شما انرژی بگیرید مسلما شروع به فعالیت میکنید و در این شرایط است که قلب شما بسیار عالی خون را پمپاژ میکند.

اگر در طول روز بصورت بهینه یعنی حدود دو تا چهار فجان قهوه نوش جان کنید بسیار کمتر از افراد دیگر در معرض بیماری های قلبی قرار خواهید گرفت.

شواهد علمی محافظت از قلب با مصرف قهوه

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قهوه ممکن است با محافظت در برابر آسیب شریانی ناشی از التهاب از سلامت قلب حمایت کند.

قهوه چیست
تصویری از برداشت محصول قهوه عربی

5.خوردن قهوه از وقوع برخی سرطان ها جلوگیری میکند

سرطان بیماریه بی رحمیست و باعث فوت بسیاری از افراد در تاریخ شده است. هیچ تضمینی وجود ندارد که این بیماری به سراغ شما نیاید. دلیل اینست که شکل زندگیه کنونی افراد بسیار فانتزیست. اما راهکارهایی برای افزایش کیفیت زندگی برای مبارزه با بیماری هایی نظیر سرطان موجود است. خوردن فهوه یکی از بهترین پیشنهادهای پزشکان به افراد سالخورده جهت جلوگیری از بروز بیماری های مرتبط با سرطان میباشد.

قهوه چگونه سرطان ها را دفع میکند؟

پلی فنول ها، فیتوکمیکال های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه، خواص ضد سرطان زایی را در چندین مطالعه نشان داده اند و تصور می شود که به کاهش التهابی که می تواند مسئول برخی از تومورها باشد، کمک می کند.

بخوانید: چرا موهای سرم میریزد

6.معصونیت از ابتلا به دیابت نوع 2

مشکلات استرس زندگیه روزمزه هر فردی را میتواند درگیر بیماری های قند خون موسوم به انواع دیابت ها کند. راههای پیشگیری از دیابت علاوه بر جلوگیری از استرس های بی مورد و پرهیز از خوردن بیش از حد مواد قندی، استفاده از مقادیری قهوه در طول روز است.

مطالعات نشان میدهد که با هربار خوردن قهوه شما میتوانید تا 7 درصد از خطر ابتلا به دیابت در آینده نزدیک جلوگیری بعمل آورید.

سه راهکار قهوه برای مهار دیابت:

  1. با کمک به بدن در استفاده از انسولین و محافظت از سلول های تولید کننده انسولین، تنظیم موثر قند خون
  2. جلوگیری از آسیب بافتی
  3. مبارزه با التهاب

اگر چه این مورد نیازمند مطالعات بیشتری در آینده است اما چیزی که مهم است خوردن قهوه برای عملکرد بهتر انسولین در بدن مفید است.

7.قهوه برای کبدتان مفید است

کبد امروزه بر اثر مصرف بی رویه نوشیدنی های الکلی با خطر انواع بیماری و سرطان ها مواجه است. کبد یکی از مهمترین بخش های دستگاه گوارش بدن است و در صورتی که نتواند عملکرد خوبی از خود ارائه دهد کل ارگان های بدنتان را به چالش خواهد کشید.

دانشمندان یک رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح خون آنزیم های کبدی پیدا کردند. افزایش سطح آنزیم های کبدی معمولا منعکس کننده التهاب و آسیب به کبد است. هر چه افراد قهوه بیشتر می‌نوشیدند، سطح آنزیم‌هایشان کمتر می‌شد.

کیفیت نوشیدنی ها برای کبد مهم است و قهوه راهی برای بهینه سازی کبد است.

8.میتوانید عملکرد ورزشی بهتری داشته باشید

در خلال این مقاله بارها به مبحث انرژی اشاره کردیم و یکی از نوشیدنی های انرژی زا همین قهوه است. قهوه را میتوانید بهترین گزینه ی جایگزین برای نوشابه های انرژی زا کنید. قهوه بدلیل وجود کافئین از بدن ورزشکار محافظت نموده و به نوعی قدرت او را شارژ میکند.

این نوشیدنی از کوفتگی بدن بخصوص پس از درگیری های فیزیکی ممانعت بعمل می آورند.

کافئین یک تقویت کننده عملکرد و استقامت است. نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه انقباض عضلانی را نیز تقویت می کند، درک ورزشکار از درد را کاهش می دهد و اسیدهای چرب را در خون افزایش می دهد که استقامت را تقویت می کند.

9.راهی برای مهار افسردگی

دیگر بهتر از این نمیشود که پاهایتان را روی هم گذاشته و برای ریشه کن کردن افسردگی و ظهور سرخوشی ذهنی یک فنجان قهوه نوش جان کنید. خوردن قهوه دقیقا در نقطه ی مقابل افسردگی قرار داشته و به مبارزه با آن می پردازد.

کارشناسان دریافته که کافئین موجود در قهوه کافئین انتقال دهنده های عصبی را فعال می کند که خلق و خو را کنترل می کنند، از جمله دوپامین و سروتونین.

حتما بخوانید : آشنایی با طب سوزنی

10.جلوگیری از ابتلا به بیماری نقرس

همانطور که میدانید نقرس با نام انگلیسی Gout یک نوع آرتروز بسیار حاد است و در دسته بیماری‌های مفصلی قرار می‌گیرد. این بیماری که در اثر افزایش بیش از حد اسید اوریک در بدن به وجود می‌آید، زندگی فرد را به‌‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و سبب تورم، درد، التهاب، قرمزی و داغ شدن بیش از حد مفاصل می‌شود.

درد مفاصل از شما یک پیرمرد یا یک پیرزن خیلی خسته میسازد.

خوردن بیش از سه فنجان قهوه در طول روز میتواند تا 50 درصد از احتمال بیماری نقرس در آینده جلوگیری بعمل آورد.

اینکه شما از قهوه های کافئین دار یا بدون کافئین استفاده کنید مهم نیست زیرا هر دو به مبارزه با بروز بیماری نقرس میپردازند.

با توجه به مطالعه سلامت پرستاران، خواص آنتی اکسیدانی قهوه ممکن است خطر ابتلا به نقرس را با کاهش انسولین کاهش دهد که به نوبه خود سطح اسید اوریک را کاهش می دهد (غلظت بالای اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود).

عکس قهوه
قهوه را با رعایت اصول علمی مصرف کنید

برداشت از مقاله

برخی ها با شنیدن نکات بالا شاید بی مهابا نسبت به این نوشیدنی خوش ذوق نشان دهند اما بایستی بدانید که زیاده روی در هر کاری باعث مجازات بشر بوده است. قهوه ها درست است که خواص مثبت زیادی را در برمیگیرند اما ممکن است آسیب هایی را نیز بهمراه داشته باشند!

زمان انتخاب خوردن قهوه بسیار مهم است

برای مثال اگر شما بی خوابی داشته و یا اینکه با اختلال خواب مواجهید توصیه میکنیم که فعلا به سراغ دم کردن کتری قهوه نروید.

افراد با فشار خود بالا کمتر قهوه بخورند

قهوه ها میتوانند با بالابردن فشار خون انرژی زیادی را به شما هدیه دهند پس اگر در حال حاضر مشغول درمان با قرص های تنظیم کننده فشار خون هستید در رابطه با خوردن قهوه کمی تامل کنید.

در حالت کلی اگر در شرایط عادی این نوشیدنی جذاب را میل فرمایید میتوانید به شدت از ویژگی های موثرش نهایت استفاده را ببرید.


گرد آوری شده در هادی طب

بهره گیری شده از onemedical

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 16 میانگین: 3.8]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *