طب سوزنی
مقالات علمی

طب سوزنی چیست و چه فوایدی دارد؟

طب سوزنی از طب قدیمیه چینی برگرفته شده است و نوعی درمان متفاوت محسوب میشود. یک شبه علم خاصی پشت این قضیه خوابیده است که در آن سوزن های بسیار نازکی جهت باز کردن عضلات رگ به رگ شده یا جهت خلاصی از برخی دردها مورد استفاده قرار میگیرد.

کسی که طب سوزنی را اجرا میکند باید بسیار باتجربه باشد. نظرات در مورد طب سوزنی بسیار متفاوت است و حتی برخی از صاحب نظران علم پزشکی آن را خیانتی در حوزه ی دانش معرفی کرده اند! اما فارق از هر چیزی بایستی دانست که طب سوزنی برخلاف حاشیه هایی که کنارش میبیند همچنان کاربرد دارد.

طب سوزنی چیست و چه اهدافی را دنبال میکند؟

طب سوزنی روشی برای تسکین درد با راهکاری غیر دارویی است. امروزه بیشتر پزشکان طب سوزنی را در ترکیبی از سایر روشها برای درمان بیماران استفاده میکنند. گاهی بیمار اعلام میکند که نسبت به طب سوزنی حساسیت خاصی دارد یا خیر، که بایستی حتما مورد توجه پزشک معالج قرار گیرد.

طب سوزنی را زمانی میتوان بعنوان یک درمان معتبر نامگذاری کرد که اولا توسط یک فرد مجرب انجام پذیرد و در ثانی سوزن های استفاده شده توسط وی استاندارد و یک بار مصرف باشند. رعایت بهداشت در عملیات طب سوزنی حرف نخست را میزند.

اگر درمان با این روش درست انجام پذیرد بی عارضه است یا در شرایط خیلی بدبینانه درمانی با عوارض احتمالی بسیار پایینیست.

بیشترین عوارض جانبی گزارش شده پنوموتوراکس و عفونت بود. از آنجایی که عوارض جانبی جدی همچنان گزارش می شود، توصیه می شود که طب سوزنی به اندازه کافی برای کاهش خطر آموزش ببیند.

پیدایش این علم از اطبای چینی سرچشمه گرفته و در اوایل دهه 70 میلادی در سرتاسر دنیا به رسمیت شناخته شد.

طب سوزنی تکنیکی است که در آن پزشکان مجرب و دوره دیده برای درمان مشکلات سلامتی سوزن های ظریفی را وارد پوست می کنند. سوزن ها ممکن است به صورت دستی یا با جریان های الکتریکی کوچک تحریک شوند (الکترو سوزن). طب سوزنی حداقل 2500 سال است که به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است.

علم پشت سر

این علم اگر چه بسیار همه گیر شده است اما شاید افراد عادی آن را سرسری گرفته و یک مکانیزم سنتی قلمداد کنند. اگر از یک فیزیوتراپ ماهر در این باره سوال کنید به سرعت شما را با فوایدی که از طب سوزنی بیان میدارد غافلگیرتان میکند!

مهمترین مکانیزم طب سوزنی آزاد سازی انرژی است. انرژی در طول شبانه روز و یا دوران زندگی بشر بارها به چالش کشیده میشود. یکی از راههایی که به بدن کمک میکند تا از هدر رفت انرژی جلوگیری بعمل آورد همین طب سوزنی است.

دلایلی که باعث انسداد انرژی میشوند:

استرس ها

هورمون ها

سموم

ضربه

یکسری از خوراکی ها و مواد غذایی

یکی از بهترین راههای مبارزه با بیماری ها تقویت اعصاب و ریلکس بودن است، در واقع این علم میکوشد تا شما را در برابر بیماری ها ایمن ساخته و استرس های ناشی را مهار کند.

طول عمر بشر اگر با استرسها همراه شود براحتی کمتر و کمتر میشود، امروزه تکنیکهایی مثل مدیتیشن یا همین طب سوزنی بسیار عالی عمل میکنند.

مواردی که طب سوزنی در آن کاربرد دارد

اطلاعات دریافت شده نشان میدهد که محبوبیت استفاده از این روش در ایالات متحده آمریکا نسبت به سایر کشور ها بیشتر است. طب سوزنی بیشتر برای درمان بیماری های مفصلی، کمر درد یا گردن مورد استفاده قرار گرفته است.

نوع درمان در این روش بیشتر به عصب ها مربوط است و میتواند تکنیکی برای درمان بیماری های عصبی باشد که باعث بروز برخی از دردهای شایع جسمی شده است. برای مثال دردهای مفصلی یکی از مشکلاتی است که وابسته به عصب ها میباشد و اگر اعصاب روان فرد با مشکلاتی روبه رو شود ممکن است چنین نواحی را مورد حمله قرار دهد.

برآیند با در این شیوه ی اثبات شده ممکن است اثرات مستقیمی بر روی بافت هایی که سوزن ها در آن وارد می شوند داشته باشد. این نوع اثر در بافت همبند دیده شده است. طب سوزنی اثرات غیر اختصاصی دارد (اثرات ناشی از جنبه های اتفاقی یک درمان و نه مکانیسم اصلی اثر آن).

اثرات غیراختصاصی ممکن است به دلیل اعتقاد بیمار به درمان، رابطه بین پزشک و بیمار یا سایر عواملی باشد که مستقیماً با وارد کردن سوزن ایجاد نمی شوند. در بسیاری از مطالعات، مزایای طب سوزنی در مقایسه با روش‌های طب سوزنی ساختگی (شبیه‌سازی شده یا ساختگی) بیشتر بوده است، مانند استفاده از دستگاهی که پوست را فشار می‌دهد اما در آن نفوذ نمی‌کند.

یکی از دلایل استفاده از این روش قدیمی، تحریک سیستم ایمنی بدن است تا بتواند ناحیه گرفتار شده را سریعا پوشش دهد.

در مورد طب سوزنی
متخصصان طب سوزنی سوزن‌های نازکی را در نقاط خاصی در سراسر بدن فرو می‌کنند تا انرژی بدن را متعادل کند، التیام را تحریک کند و آرامش را تقویت کند.

چه بیماری هایی با این روش بهبود می یابند؟

آلرژی

اضطراب و افسردگی

آرتروز

درد مزمن ، اغلب در گردن، پشت، زانو و سر

فشار خون

insomnia 

دردهای قاعدگی  PMSTrusted

migraines 

بیماری صبحگاهی

رگ به رگ شدن

سکته های مغزی

برخی از مطالعات حتی نشان می‌دهند که چنین شیوه ای می‌تواند به درمان سرطان و مولتیپل اسکلروزیس کمک کند، با این حال تحقیقات برای این شرایط محدود است و نیاز به مطالعات بزرگ‌تری برای تایید فواید دارد.

نوع درمان با این روش چگونه است؟

در این کار روشهای گوناگونی وابسته به سلیقه و تجربه ی پزشک معالج متفاوت است. سختی کار برای بیمار میتواند همان احساس گز گز باشد.

طول دوره ی درمانی را پزشک تشخیص میدهد و میتواند حتی 12 هفته به طول بیانجامد.

متقاضیان و بیماران معمولاً در طول عمل می نشینند یا دراز می کشند.

متخصص درمانی باید از سوزن های استریل، یکبار مصرف و یکبار مصرف استفاده کند.

افراد ممکن است پس از وارد کردن سوزن، احساس گزگز بسیار کوتاهی داشته باشند. سپس ممکن است درد مبهم را در پایه سوزن تجربه کنند. به طور معمول، سوزن ها برای 20 تا 60 دقیقه در جای خود باقی می مانند، اگرچه بسته به روش متفاوت است. در برخی از روش‌ها، متخصص طب سوزنی گاهی سوزن‌های منبع مطمئن را پس از قرار دادن سوزن گرم می‌کند. تعداد درمان هایی که یک فرد نیاز خواهد داشت بستگی به مورد فردی او دارد. فردی که یک بیماری مزمن دارد ممکن است به یک یا دو درمان در هفته طی چند ماه نیاز داشته باشد.

جایگاه طب سوزنی در برابر طب مدرن

طب سوزنی در جایگاهی مشابه با طب سنتی قرار دارد. همانگونه که میدانید امروزه خیلی از افراد بجای استفاده از داروهای مدرن امروزی به سراغ داروهای گیاهیه سنتی رفته اند. امروزه داروها بسیار به مواد شیمیایی مجهز شده اند و میتوانند تهدیدی کامل برای سلامتیه بشر در طول دوره ی حیاتش باشند. پس طب سوزنی میتواند در مواردی حتی جایگزین طب مدرن نیز شود.

برآیند کار با این روش در شرایطی هم پا با طب مدرن و یا کمی بهتر پیش میرود زیر این روش خطرات بسیار پایینی را در بر داشته و  برای سلامتیه فرد مشکل ساز نخواهد بود.

در حالت کلی مطالعات دقیق بر روی چنین درمانی نشان میدهد که عمکلرد این علم هم چنان شائبه برانگیز است. گاهی متعادل کردن انرژی جواب میدهد و گاهی نیز میتواند بر قوه ی اعصاب تاثیرات منفی برجای بگذارد. باید در پایان عنوان نمود همچنان بحث بر سر فواید این علم با اما و اگرهایی روبه روست و برخی از دانشمندان همواره آن را نقض و برخی دیگر تمجید میکنند.

آنچه دیگران در هادی طب میخوانند»

قطره ای که برای درمان سرد مزاجی زنان کاربرد دارد

مرور بهترین روشهای لاغری

سردرد هایتان را در خانه کنترل کنید

آموزش هایی برای استفاده بهتر از اسپری های تاخیری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

هادی طب داروخانه ای برای خرید برندهای مشهور دارویی دنیاست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *